Image Image Image Image Image
Scroll to Top

To Top

06

05
2021

Advokaadibüroo FORT partner Merit Lind esindas edukalt klienti pikaajalises vaidluses struktuuritoetuse kasutamise ja tagasinõudmise üle

On 06, 05 2021 | No Comments | In Uncategorized | By Kadri Lensment

Kes meist ei oleks kuulnud toetuste kasutamise kontrollijatelt reeglit, et hankelepingu muutmine üle 3% määra on oluline muudatus, mistõttu tuleb 25%-le lepingu maksumusest vastav toetussumma tagasi maksta? Kui paljud on selle „3%-lise muudatuse piiri“ ületamise etteheite tõttu 25% toetusest tagasi maksnud? Meie oleme alati olnud veendumusel, et toetuste kasutamise kontrollijate poolt iseendile antud nö 3% juhist ei olnud alust käsitleda „reeglina“, ning järgnenud saaga kinnitas meie veendumust.

Vaidlus sai alguse 2012. aastal avaldatud ehitustööde riigihankest, mille läbiviimises ja hankelepingu täitmises leidis 2015. aastal puudusi auditeeriv asutus (Rahandusministeeriumi finantskontrolli osakond). Rahandusministeeriumi audiitorite põhiline etteheide (ja 25% ulatuses tehtud tagasinõude põhjus) oli, et hankelepingu täitmise käigus tehtud asendused kujutasid endast hankelepingu lubamatut (olulist) muutmist, sest muudatuste maht ületab käibele läinud maagilist 3% piiri. Seejuures leidsid Rahandusministeeriumi audiitorid, et hankelepingu muudatuste mahu arvutamisel tuleb asenduste maksumused liita, mitte lähtuda asenduste hinnavahest.

Kohtud otsustasid läbi mitme kohtuasja, et hankelepingu muutmise eest tehtud tagasinõue oli õigusvastane.

Tegemist on olnud pikaajalise ja õpetliku kaasusega ning sellest tasub teha mitmeid olulisi järeldusi. Näiteks:

  • Hankelepingu muutmise olulisuse kriteeriumina kontrollijate poolt kasutatav juhis ei võrdu automaatselt seadusest tuleneva reeglina. Veendu enne etteheitega nõustumist, mida seadus ja kohtupraktika tegelikult ütlevad. Nii näiteks oli ka toetuse kasutamise kontrollijate poolt paljukasutatud „3% reegel“ lihtsalt ühe konkreetse Euroopa Kohtu kohtuasja asjaoludest tuletatud ja käibele läinud number, mis hakkas ajapikku oma elu elama.
  • Erinev hind ei muuda funktsionaalselt samaväärseid seadmeid automaatselt mitte samaväärseteks.
  • Jõustunud kohtuotsus on menetlusosalistele jätkuvalt siduv ka siis, kui mõni menetlusosaline leiab, et kohus ei ole asjast õigesti aru saanud.

FORTi meeskonnas olid vandeadvokaat Merit Lind ja nõunik Katrin Alliksaar.